![]() ![]() ![]() ![]() [Hlavní strana] [Hledej] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt ] [Pro registrované] |
![]() Pardubický krajCo dělat při havárii s únikem nebezpečných látek.Všímejme si výstražných tabulek a nápisů na dopravních prostředích - oranžové obdélníky a kosočtverce, trojúhelníky.
Věnujme pozornost značkám a upozorněním na pracovištích a různých předmětech - vykřičníky, nákres výbuchu, požáru, lidské lebky a kostí, atd. Skladů nebezpečných látek je celá řada. Na území města Šumperka a v jeho okolí je velké množství míst, kde se s nebezpečnými látkami manipuluje.
Narůstá množství vyděračských a teroristických "nápadů", nejen v zahraničí, ale i některých našich spoluobčanů. Proto je problematické zveřejňování konkrétních adres, kde se nebezpečné látky skladují, nebo kde se s nimi manipuluje. Je také faktem, že nebezpečné látky potřebujeme (čpavek = chlazení, chlór = dezinfekce, atd.). Hodně místa by zabral výčet možných důvodů a příčin úniku nebezpečných látek mimo kontrolu.
Pro řadového občana není důležité vědět, proč se nebezpečná látka dostala mimo kontrolu. Důležité je vědět, že k této politováníhodné situaci došlo a co má dělat, protože rozhodující je svépomoc. Cílem chování každého občana by mělo být zabránit i zdánlivě nepodstatnému vlivu nebezpečné látky na svoje zdraví. Zabránění vlivu nebezpečné látky na zdraví občanů je i cílem činnosti Krizového štábu města. Mějme to na paměti, než vyslovíme verdikt, "že na radnicí dělají z komára velblouda a vymýšlí tam nesmysly". Při úniku nebezpečné látky:
Vezměme na vědomí, že při havárii může dojít k vypínání elektrické energie. Jsou nebezpečné látky, které se v určité směsi se vzduchem stávají výbušnými a elektrický zkrat může být roznětkou.
Z důvodu uzavření nezbytného prostoru okolo místa úniku nebezpečné látky dojde ke změnám v dopravě a k omezení pohybu osob. Vzhledem ke snaze složek Integrovaného záchranného systému a krizových štábů zabránit i zdánlivě nepodstatnému vlivu nebezpečné látky na zdraví lidí, mohou být důsledky těchto opatření citelné i ve větších vzdálenostech od místa úniku. Improvizovaná ochrana lidí.
Cílem je ochrana dýchacích orgánů a povrchu těla dostupnými prostředky. Navlhčenou roušku přiložit na nos a ústa - složený kapesník, ručník, utěrka, toaletní papír. Zakrýt vlasy, čelo, uši a krk - čepice, klobouk, šála, kukla. Zakrýt oči - brýle lyžařské, plavecké, motoristické, průhledný igelit upevněný tkanicemi či jiným způsobem na hlavě. K ochraně ostatního povrchu těla obléci - kombinéza, pláštěnka, šusťáková sportovní souprava, atd. Důraz na utěsnění u krku, rukávů a nohavic. Na nohy vysoké boty, holinky, atd. Na ruce gumové nebo kožené rukavice. Po překonání zamořeného prostoru a příchodu "na čistý vzduch" odložit všechnu improvizovanou ochranu do obalu (např. igelitového pytle) a pytel zavázat. Pokud možno se osprchovat - umýt, otřít do sucha a obléci se do čistého.
S největší pravděpodobností následně, podle informací krizového štábu města, předat pytel i s improvizovanou ochranou k odborné likvidaci, nebo vyčistit a vyprat. Seznamte se dále s těmito dokumenty:
DALŠÍ INFORMACE: Občan při mimořádné události SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY
Zveřejněno 08.12.2003 v 09:20 hodin |
Copyright 1998-2025 © Luděk Šorm |